Данас смо обележили Светски дан шума како би подсетили на значај дрвећа и истакле бројне користи које од њих има човечанство, али и на неопходност њихове заштите и очувања као драгоценог ресурса.
- Шуме спречавају настјање бујица, спречавају ерозију земљишта.
- Најбољи су и најјефтинији филтер за добијање питке воде.
- Смањује буку, ублажавају климатске промене.
Обележавање овог дана покренула је Генерална скупштина европске конфедерације пољопривреде 1971. године, када је Организација УН за храну и пољопривреду – ФАО, прихватила ову иницијативу, сматрајући да ће се тиме допринети јачању уверења најшире јавности о значају шума и њеној вредности и улози за човека (заштитној, производној и рекреативној).
Одабран је 21. март, као први дан пролећа, у знак буђења природе и вегетације, али и као знак новог почетка, вечног обнављања живота.
Тема овогодишњег Светског дана шума је „Шуме и воде“, како би се истакла улога шума у очувању здраве и питке воде. Колико знате о овој теми? Проверите своје знање, одиграјте квиз.
Бринемо ли ми о нашим шумама? Некада је 80% територије Србије било под шумама, а данас је свега око 30%. Од непрегледних и густих шума оста само реч Шумадија. Зашто је то тако? Шуме су се вековима немилосрдно крчиле да би се створио простор за нова насеља.
Размишља ли неко о последицама уништења шума? Нестале су многе биљне и живорињске врсте, ерозије земљишта и пожари су све учесталији, а да не говорим о нагомилавању угљен диоксида у атмосфери и ефекту стаклене баште, промени климе.
- Хоћу да живим у здравој животној средини!
- Ми волимо, садимо и бринемо о дрвећу!
- Очувајмо шуме! Мудро управљајмо шумама! Засадимо нове!
Колико пута сте изрекли реченицу Да куцнем у дрво да не чује зло? Хоће ли будуће генерације имати у шта да куцну? Нема времена за чекање. Кинеска изрека каже: „Најбоље време да посадиш дрво било је пре двадесет година. Друго најбоље време је сада.“